Cosmoland

4.11.2020

Mevsimine Göre Parfüm Tercihi!Doğal esans yağlarının alkol ve su ile belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilen kalıcı ve güzel kokulara parfüm denir. Her daim şıklığın, zarafetin, hoş görünmenin bir parçası olan kişiliğinizi tanımlayan yıllar sonra bile hafızalarda yer etmenizi sağlayan bu eşsiz ürünlerin tercihini; kişinin karakterinden, ruh haline, mekândan coğrafi konuma, yaşından mevsimine göre pek çok detay etkilemektedir. Özellikle mevsim geçişlerinin sert etkilendiği coğrafyalarda parfüm tercihleri de bu doğrultuda değişip yön bulmaktadır.

Yaz aylarında tercih edilmesi gereken parfümler;
Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar ve nem, parfümünüzün hızlıca kaybolmasına, kalıcılığının çok kısa olmasına sebep olur. Bu nedenledir ki yaz aylarında kullanılması gereken parfümler yağ oranı düşük daha yumuşak, ferah parfümler olmalıdır. Bunaltan sıcaklarda hem kendinizi hem de çevrenizi ağır, yoğun kokulara maruz bırakmayıp daha dinç ve zinde hissetmenize yardımcı olurken yaz aylarının atmosferine uygun olacaktır. Greyfurt, mandalina, limon özlerinin oluşturduğu parfüm notaları yaz ayları için doğru tercihler olacaktır.

Kış aylarında tercih edilmesi gereken parfümler;
Kış aylarında ise yaz aylarına oranla parfüm molekülleri daha az uçucu olur ve parfüm kalıcılığı daha uzun soluklu olurken kış aynın atmosferine uyum sağlar. Aynı zamanda soğuk sebebi ile yazın istenmeyen ağır kokular daha kalıcı ve çekici hissedilir. Bu sebeple vanilya, misk, gül, kehribar, tarçın gibi notalara sahip olan daha baharatlı, daha odunsu kokular tercih ederek daha uzun süre kalıcılık yakalanabilir.

Mevsim geçişleri parfüm tercihlerinde son derece önemli rol üstlenmekte olup; yaz ayları daha ferah ve yumuşak parfümlere yönlendirirken, kış ayları ise daha kalıcı, güçlü ve yoğun parfümlere yönlendirir. Parfüm tercihimizi yaparken en önde tutmamız gereken kriterlerden biri haline gelmektedir.